align=bottom
مراسم بزرگداشت استاد داریوش ارجمند، به‌مناسبت سالروز تولد این بازیگر مشهدی مطرح کشور در تالار شهر مشهد برگزار شد. این مراسم را مؤسسه خیریه گلستان علی(ع) با حضور هنرمندان و خیران به نفع کمک به افراد تحت‌پوشش مؤسسه برگزار کرد. بزرگداشت استاد ارجمند درحالی شروع شد که چند ردیف اول سالن را هنرمندان پیش‌کسوت و موسفیدکرده‌های تئاتر مشهد همچون دکتر لطفی‌مقدم و...
... رضا صابری پر کرده بودند؛ دوستان و آشنایانی که استاد هنگام ورود به سالن، از دیدنشان حیرت کرد. کیوان ساکت، مهدی یغمایی، علی انصاریان و علی مسعودی از چهره‌های هنری دعوت‌شده به این مراسم بودند و درکنار آن‌ها حجت‌الاسلام ابطحی، رئیس مؤسسه گفت‌وگوی ادیان و از اعضای اصلی مجمع روحانیون مبارز، مسئول روابط‌عمومی‌ شهرداری مشهد و جمعی از خیران حضور داشتند. بزرگداشت داریوش ارجمند چند حامی‌ مالی هم داشت که مبل «آرسان مبین داریوش»، روزنامه صبح امروز و شهرداری مشهد از آن جمله بودند.

 خیرمقدم مدیرعامل مؤسسه 
در ابتدای مراسم، مدیرعامل مؤسسه گلستان علی(ع)، به میهمانان خیرمقدم گفت و از آن‌ها تشکر کرد که دعوت مؤسسه را پذیرفتند. سیدحمید رضازاده گفت: گلستان علی مدعی نیست که جا پای امام‌علی(ع) گذاشته است و قدر حضرت را می‌داند اما تلاش کرده است با نگهداری ٢۵٠کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست، اندکی از دردهای این امام را به دوش بکشد. به گفته رضازاده، حالا این مؤسسه به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و کم‌سرپرست در ١٠مرکز مستقل فعالیت می‌کند. 

 اجرای مهدی یغمایی در سالن 
مهدی یغمایی، هنرمندی که سال‌های زیادی را در مشهد گذرانده است، با حضور خود در این مراسم، حال‌وهوای آهنگ‌های مخصوص به خودش را به مراسم داد. «از من چرا رنجیده‌ای»، آخرین قطعه منتشرشده مهدی یغمایی که این هنرمند به استاد ارجمند تقدیمش کرد، خیلی خوب با فضا آمیخته شد و میهمانان را به وجد آورد. این خواننده در ادامه، قطعه «ایران»، را تقدیم میهمانان کرد. پس از او علی مسعودی و علی انصاریان روی صحنه رفتند و سالروز استاد را تبریک گفتند. در ادامه، حضور دکتر لطفی‌مقدم به‌عنوان پیش‌کسوت تئاتر مشهد، موسس خانه تئاتر در دهه۴٠ و کسی که به قول داریوش ارجمند امکان رشد و پرورشش را فراهم آورده بود، یکی از بخش‌های تامل‌برانگیز برنامه بود.

کارهایی که ارجمند روی صحنه برد
لطفی‌مقدم در ابتدا، برگزاری بزرگداشت داریوش ارجمند توسط مؤسسه گلستان علی(ع) را این‌گونه تعبیر کرد: ماندگاری استاد دکتر داریوش ارجمند و سایر هنرمندان در تداوم کار شماست؛ با روشن شدن هر چراغ صحنه‌ای، در زندانی بسته می‌شود. با تعطیل شدن هر زندان فسخ و فجور کم می‌شود و بدون تردید از بار مسئولیت شما کاسته می‌شود. لطفی‌مقدم افزود: استاد ارجمند درحالی‌که در آن زمان جزو مدیران تحصیل‌کرده آستان قدس بود و می‌توانست موقعیت خاصی داشته باشد، به خواهش ما تئاتری‌ها وارد اداره فرهنگ‌وهنر شد. او از جیب خودش خرج کرد و کارهای کارستانی به روی صحنه برد.
لطفی‌مقدم به نمایش ابوذر داریوش ارجمند در مشهد اشاره کرد که نقطه عطفی در کارهای مذهبی بود و گفت: این نمایش حرف‌هایی زد که همه‌کس جرئت گفتنش را نداشتند. به‌گفته لطفی‌مقدم، این نمایش کاری نشئت‌گرفته از مغز دکتر شریعتی بود و داریوش ارجمند آن را به بهترین نحو به اجرا درآورد.

 خراسان از دیرباز خاستگاه بزرگان بوده است
نوازنده مشهدی مطرح کشور نفر بعدی بود که روی صحنه رفت تا درباره استاد ارجمند چندکلامی‌ بگوید. کیوان ساکت گفت: شهر مشهد و استان خراسان از دیرباز خاستگاه هنرمندان و بزرگان زیادی بوده است و اکنون هم همین‌طور است. اگر ما زبان پارسی را داریم، به‌خاطر حکیم ابوالقاسم فردوسی است. عطار و مولانا را داریم. همین‌طور بیایید جلوتر، دکتر شفیعی‌کدکنی و اخوان‌ثالث را داریم. در موسیقی استاد پرویز مشکاتیان، استاد حمید متبسم و خسرو آواز ایران، استاد محمدرضا شجریان، را داریم. وی به نام شجریان که رسید، رنگ‌وبوی کلامش عوض شد: هر ایرانی فرهیخته اگر دو آرزو داشته باشد، سلامتی استاد شجریان یکی از آن‌هاست. ساکت ادامه داد: امروز ما استاد لطفی، استاد ارجمند و استاد صابری را داریم. ساکت در ادامه خاطره‌ای از داریوش ارجمند مربوط به زمانی تعریف کرد که وی یکی از مسئولان اداره فرهنگ و هنر بود. به‌گفته کیوان ساکت، استاد ارجمند در آن زمان با برخورد هنرمندانه خود به تثبیت گروه دوستانه موسیقی آن‌ها کمک کرد.

هیچ‌کس نیستم
اوج برنامه زمانی بود که مجری سردرگم بود که برای صدا زدن استاد ارجمند از او به نام بازیگر مالک اشتر نام ببرد یا ناخداخورشید یا نقش‌های دیگری که استاد ایفا کرده بود. داریوش ارجمند با اینکه ساعتی از حضورش در برنامه گذشته بود، همچنان از دیدن دوستان و قدیمی‌ها حیرت زده بود. او روی صحنه آمد و میان نقش‌های مختلفی که ایفا کرده بود و حالا آن‌ها را روی تخته‌شاسی روی پایه قرار داده بودند، ایستاد. داریوش ارجمند نگاهی به جمعیت انداخت و گفت: ناچارم بگویم من هیچ‌کس نیستم! پس از صحبت‌های داریوش ارجمند مراسم تولد او برگزار شد. برخی هنرمندان و مسئولان هدایایی به هنرمند پیش‌کسوت خراسانی دادند. در پایان، داریوش ارجمند انگشتر نفیسی را که از یک هنرمند موسیقی هدیه گرفته بود، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست هدیه داد.
اجرای تارنوازی منحصربه‌فرد کیوان ساکت آخرین هدیه‌ای بود که تقدیم این هنرمند بزرگ مشهدی شد؛ اجرایی که میهمانان سالن را به وجد آورد.