align=bottom
دو پردیس سینمایی روز گذشته در مشهد به‌صورت حضوری و اینترنتی اقدام به فروش بلیت تماشای بازی‌های جام جهانی با قیمت‌هایی غیرمتعارف کردند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، در دو دوره گذشته بازی‌های جام جهانی فوتبال، پخش بازی‌ها در سینما مطرح شد که حواشی و مخالفان و موافقان زیادی از همان ابتدا داشت. برخی این امر را سبب رونق سینماها و راهی برای آشتی‌دادن مردم برای سینما می‌دانند....
موافقان موضوع نمایش بازی فوتبال در سینما معتقد هستند نمایش بازی‌ها در جایی مثل سینما امکانی را به وجود می‌آورد که خانواده‌ها بتوانند در کنار هم بازی را ببینند.

مخالفان هم در طرف دیگر این کار را به‌نوعی اشغال فضای اکران می‌دانند. برخی سینمادارها معتقدند هیجانات فوتبالی مناسب سالن سینما نیست و ممکن است به صدمه اموال سینما ختم شود. مخالفان این طرح پخش در فضای باز مانند پارک‌ها را گزینه معقول‌تری می‌دانند هر چند به درآمد ناشی از آن نیز در این اوضاع نابسامان سینما واقفند. امسال اما تا این لحظه بحث پخش یا عدم پخش مسابقات فوتبال در سینماها در هاله‌ای ابهام و اما و اگر و تعدد نظرات وزارت ارشاد، نیروی انتطامی و موارد امنیتی بلاتکلیف مانده است.

اقدام خارج از عرف دو پردیس سینمایی در مشهد

دو پردیس سینمایی در مشهد در حالی که مسئولان از عدم مشخص بودن امکان پخش بازی‌ها در سالن‌های سینما خبر می‌دهند در تبلیغاتی از روزهای گذشته اقدام به بلیط‌فروشی نموده‌اند. این دو پردیس سینمایی حتی قیمت بلیط را نیز مشخص کرده‌اند، یکی از این پردیس‌ها در حال حاضر به صورت حضوری اقدام به فروش بلیط 50 هزار تومانی در گیشه می‌کند در حالی که سینمای دیگر در اقدامی عجیب بلیط‌های جایگاه ویژه به قیمت 130 هزار تومانی را نیز برای فروش اعلام نموده است.

با بالا گرفتن حواشی در حال حاضر سایت فروش اینترنتی یکی از این پردیس‌ها از دسترس خارج ولی در مجموعه دیگر به صورت حضوری بلیط‌فروشی انجام می‌شود. نکته جالی این دو مجموعه در تبلیغات خود از اخذ مجوزهای لازم برای این اکران خبر داده اند. مجوزهای فعالیتی که به گفته متولیان امر هنوز ماهیت اجرایی آن مشخص نیست.

هنوز هیچ چیز مشخص نیست

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز روز گذشته پیرامون پخش فوتبال‌های جام جهانی در سینماهای کشور از قطعی نبودن این امر خبر داد و گفت: هنوز دستورالعمل قطعی در این باره ابلاغ نشده است و تمام اخبار منتشر شده در حد گمانه‌زنی است. مدامی که وزارت ارشاد دستورالعمل مربوط را صادر نکند، پخش و انتخاب نوع بازی‌ها و بهای بلیت مشخص نخواهد بود و اخبار پخش 6 بازی یا قیمت اعلام شده 20 هزار تومان در حد شایعه است.

سخنگوی شورای صنفی نمایش اما با اشاره به قیمت 15 هزار تومانی بلیط سینما؛ عدد 20 هزار تومان را مبلغی مناسب برای تماشای مسابقه فوتبال دانست هر چند این عدد را در حد یک پیشنهاد دانست کما این که سینماهای پخش کننده نیز با انتشار دستورالعمل ارشاد مشخص خواهند شد.

با پردیس‌های سینمایی متخلف برخورد می‌کنیم

افشین تحفه‌گر معاون امور سینمایی هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی در پاسخ به این سئوال که آیا مجوز پخش بازی‌ها در سینماها صادر شده یا خیر گفت: تا این لحظه با وجود پیگیری انجام شده توسط معاونت سینمایی هیچ دستورالعمل یا ابلاغیه‌ای دراین باره به استان اعلام نشده است. با توجه به مطالبه شهروندان مشهدی پیگیر موضوع هستیم.

معاون امور سینمایی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به کشوری بودن این مجوزها اظهار داشت: در بحث صدور مجوز تنها وزارت ارشاد دخیل نیست. نظرات شورای صنفی، مالک سینما نیز در این میان دخیل هستند. از طرفی بحث خرید حق پخش مسابقات نیز وجود دارد که باید توسط وزارت ارشاد مورد ارزیابی قرار گیرد.

تحفه گر در پاسخ به سوالی پیرامون بلیط‌فروشی پردیس‌های سینمایی مشهد با شایعه خواندن این موضوع گفت: برخی اطلاع رسانی‌ها توسط این پردیس‌ها انجام شده بود که تذکر داده شده و در حال حاضر بلیط فروشی نداریم.

وی همچنین در واکنش به این سوال که بلیط فروشی به صورت حضوری در حال حاضر در این پردیس‌ها در حال انجام است افزود: اگر این اقدام انجام شود غیر قانونی بوده و تخلف است و اگر مجموعه‌ای این اقدام را انجام دهد با آن برخورد خواهیم کرد.

معاون ارشاد خراسان رضوی همچنین در پاسخ به قیمت‌های مشخص شده توسط پردیس‌های سینمایی مشهد نیز افزود: با توجه به اینکه تکلیف مجوز اکران اصلا مشخص نشده نرخی هم اعلام نشده است و اگر دستورالمعلی ابلاغ شود نرخ بلیط فروشی نیز اعلام خواهد. فعلا اصل پخش به صورت مستقیم هنوز مشخص نیست چه برسد به بحث تعرفه ها.

گزارش از صادق عسکری