align=bottom
حسین پورحسین ـ روزنامه‌نگار، نویسنده و تهیه‌کننده سینما ـ صبح روز جمعه (۳۰ آبان ماه) بر اثر سکته قلبی درگذشت. جلیل فخرایی ـ شاعر و روزنامه نگار ـ با اعلام این خبر، در توصیف زنده‌یاد پورحسین‌ گفت: او از فعالان باسابقه مشهدی در حوزه سینما بود که معاونت امور سینمایی بنیاد مستضعفان و جانبازان را نیز در کارنامه خود داشت. کتاب ماندگار «صد سال سینما در مشهد» توسط او در سال ۱۳۸۹ منتشر شد. فخرایی درباره سابقه حرفه‌ای زنده‌یاد پورحسین‌ یادآور شد: استاد پورحسین سال‌ها با روزنامه قدس همکاری داشت و سال گذشته در روز خبرنگار به عنوان پیشکسوت حوزه رسانه مورد تقدیر قرار گرفت. او در مشهد از جمله پژوهشگران و علاقه‌مندان به هنر سینما بود که بخش اعظمی‌ از عمرش را صرف کار سینما و روزنامه‌نگاری کرد....

در ابتدای کتاب «صد سال سینما در مشهد» عنوان شده است که این کتاب از نگاه تماشاگران سینما تدوین شده و در آن از واژه‌نگاری‌های ژورنالیستی پرهیز شده است. کتاب نثری کاملا ژورنالیستی و غیرآکادمیک دارد. بخش زیادی از «صد سال سینما در مشهد» در سال ۱۳۷۸ با عنوان «پرسه در ایام، با سینما از گذشته تا امروز» با نگارش و گفت‌وگوی حسین پورحسین و به تنظیم حسین نخعی شریف، در هفته نامه شهرآرا منتشر شد.

منبع: ایسنا

پیام تسلیت مدیر و همکاران وبگاه های جشنواره در مشهد
 
وبگاه رسمی «جشنواره ی فیلم فجر تهران» در مشهد، ضایعه ی درگذشت شادروان «حسین پورحسین» این فعال سینمایی خراسانی و همکار و مشاور پرتلاش وبگاه های جشنواره طی یک دهه ی گذشته را به محضر خانواده ی سینمایی کشور بویژه اهالی سینمای خراسان و خانواده ی آن فقید سعید تسلیت و تعزیت گفته، برای شادی آن مرحوم علو درجات و مغفرت واسعه ی الهی و برای بازماندگان اجر جزیل و صبر جمیل از درگاه حضرت حق مسألت می نماید.

عاش سعیداً و مات سعیداً